Konferencja Śmigłowcowa NCSS - podsumowanie

włącz .

Zespół Narodowego Centrum Studiów Strategicznych pragnie podziękować wszystkim gościom obecnym na wydarzeniu oraz oglądającym jego przebieg za pośrednictwem transmisji online prowadzonej przez portal Defence24 - patrona medialnego Konferencji.

Konferencja Śmigłowcowa była okazją do dyskusji i analiz dotyczących perspektyw modernizacji i rozwoju parku śmigłowców, używanych przez Siły Zbrojne RP. W spotkaniu wzięli udział eksperci, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP i innych państw oraz reprezentanci producentów śmigłowców. Podczas konferencji poruszano zarówno zagadnienia związane z przetargami na wiropłaty szturmowe i wsparcia bojowego/wielozadaniowe dla Wojska Polskiego, ale też z doświadczeniami z użycia śmigłowców w warunkach bojowych i ogólną koncepcją rozwoju parku śmigłowców Sił Zbrojnych RP.

W trakcie wydarzenia odbyły się panele eksperckie i panele przemysłowe, będące okazją do szerokiej dyskusji na tematy związane z utrzymaniem, modernizacją i rozwojem floty śmigłowców Sił Zbrojnych RP. Wnioski z konferencji posłużą do wypracowania rekomendacji dla przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego.

Konferencja została otwarta przez Prezesa Narodowego Centrum Studiów Strategicznych Jacka Kotasa. Przemówienie inauguracyjne wygłosił przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach. Parlamentarzysta stwierdził, że temat debaty w trakcie konferencji jest jednym z trzech priorytetów obecnego kierownictwa resortu obrony narodowej. Jednocześnie zadeklarował rewizję Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Następnie rozpoczęła się część merytoryczna, złożona z dwóch paneli eksperckich oraz dwóch paneli przemysłowych.

W trakcie pierwszego panelu eksperckiego głos zabrał gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, omawiając zagadnienia związane z szeroko rozumianym kształtem modernizacji floty polskich śmigłowców, kładąc nacisk na potrzeby i postulowane rozwiązania w tym zakresie. Kmdr por. rez. Maksymilian Dura, ekspert Defence24.pl pochylił się nad problemami parku śmigłowców Marynarki Wojennej, również w kontekście postępowania na śmigłowce wsparcia bojowego i wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych. Dowódca Lotnictwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał major Valentyn Pistriuha zaprezentował doświadczenia z użycia śmigłowców w trakcie operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Z kolei Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych płk. rez. prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik omówił dorobek i możliwości Instytutu w zakresie utrzymania eksploatacji i modernizacji śmigłowców.

Drugi z paneli eksperckich poświęcony został analizie doświadczeń z użycia śmigłowców, oferowanych obecnie polskim Siłom Zbrojnym oraz dyskusji nad rekomendacjami dla Wojska Polskiego. W panelu udział wzięli generał major Olivier Gourlez de la Motte, dowódca lotnictwa wojsk lądowych Francji, ppłk rez. Tomasz Berezowski, były dowódca Wojsk Aeromobilnych i obecny Dyrektor Handlowy Zakładów Mechanicznych Tarnów, ppłk Alexander Alejo z US Army i ppłk Rory Feely z US Marine Corps. Moderatorem dyskusji był gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński. Rozmowy dotyczyły między innymi doświadczeń z użycia operacyjnego śmigłowców AH-64 Apache, AH-1Z Viper, Tiger i H225M Caracal w siłach zbrojnych państw, których przedstawiciele uczestniczyli w dyskusji.

W drugiej części dnia odbyły się dwa panele przemysłowe, z udziałem przedstawicieli producentów śmigłowców wsparcia bojowego/wielozadaniowych i szturmowych, oferowanych Siłom Zbrojnym RP. Pierwszy dotyczył wiropłatów wsparcia bojowego/wielozadaniowych. Prezentacje dotyczące propozycji poszczególnych maszyn dla polskiej armii oraz związanych z nimi ofert przemysłowych wygłosili kolejno: Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec (Black Hawk), Tomasz Krysiński, wiceprezes Airbus Helicopters ds. rozwoju (H225M Caracal) oraz Krzysztof Krystowski, wiceprezydent Finmeccanica Helicopters (AW-149). W ramach panelu poświęconego śmigłowcom wsparcia bojowego/wielozadaniowym odbyła się też dyskusja z udziałem Janusza Zakręckiego, Krzysztofa Krystowskiego oraz prezesa Airbus Helicopters Guillaume Faury’ego, moderowana przez mjr. rez. Mariusza Kordowskiego, Dyrektora Programów Militarnych w NCSS.

Ostatni z paneli konferencji i jednocześnie drugi panel przemysłowy dotyczył maszyn, proponowanych w ramach programu śmigłowców szturmowych Kruk. Prezentacje wygłosili dyrektor Turkish Aerospace Industries Programs & Business Development Gorkem Bilgi (T-129 ATAK), Jessie Farrington, Senior Manager Apache Sales and Marketing w Boeing (AH-64E Apache), Keith Flail, wiceprezes Global Military Business Development w Bell Helicopter (AH-1Z Viper) i reprezentujący Airbus Helicopters Wojciech Kowalewski, Project Director Heli Invest Services (Tiger). Prezentacje dotyczyły jednak nie tylko samych śmigłowców, ale także promowanych koncepcji ich rozwoju i miejsca w strukturach sił zbrojnych. Ostatnim punktem Konferencji Śmigłowcowej była dyskusja w ramach wspomnianego panelu, dotyczącego śmigłowców szturmowych, moderowana przez mjr rez. Mariusza Kordowskiego, Dyrektora Programów Militarnych w NCSS.

Patronat medialny nad Konferencją Śmigłowcową objęły portal Defence24.pl i miesięcznik „Polska Zbrojna”. Zapis wideo z konferencji dostępny jest na stronach portalu Defence24.pl.

Kontakt

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych

ul. Mazowiecka 11 lokal 49
00-052 Warszawa

+48 885 806 277
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 5252550406
REGON: 146587199
Bank Zachodni WBK 81 1090 1883 0000 0001 3029 3682

Zarząd

Jacek Kotas
Prezes Zarządu

Partnerzy